Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

AIZBĒGT NO VISIEM JEB KĀZAS ĀRPUS LATVIJAS!

AIZBĒGT NO VISIEM JEB KĀZAS ĀRPUS LATVIJAS!

Sakrāmēt čemodānu, nopirkt lidmašīnas biļetes uz jūsu sapņu galamērķi, paķert gredzenus, aizbēgt no visiem un savu JĀ! vārdu viens otram teikt jau ārpus Latvijas robežām. Par to, vai tas tiešām ir tik vienkārši, kā izklausās, un ar ko jārēķinās, nolemjot laulāties citā valstī, jautājām pasākumu aģentūras CaramelEvents Riga vadītājai un kāzu organizatorei Jūlijai Pumpei.

Foto: ELĪNA UPMANE

DOTIES VAI NEDOTIES?

Jūlija Pumpe norāda, ka viens no galvenajiem motivatoriem,

kādēļ pāri izvēlas savu jauno dzīves sākumu atzīmēt citā valstī, ir vēlme apvienot kāzu svinības ar medusmēneša ceļojumu.

Foto: ELĪNA UPMANE

“Latvijā dzīvojošajiem un pēc saules izslāpušajiem ne mazāk svarīgs ir vēl kāds faktors – lieliski laikapstākļi un saule. Ja ceremonija ieplānota pie jūras vai okeāna, tas nozīmē, ka ūdens būs zils un dzidrs, kā arī silts. Tieši neprognozējamo Latvijas laikapstākļu dēļ visbiežāk pāri izvēlas precēties siltajās zemēs,” stāsta Jūlija. Vēl kāds ne mazāk svarīgs aspekts – pāri vēlas neparastu fonu savām kāzu bildēm, tieši tādēļ uz kāzām ārpus Latvijas nereti līdzi dodas arī pāra nolīgtais fotogrāfs.

Kalni, okeāns, džungļi vai viduslaiku arhitektūra – tas viss iedvesmo un ļauj pārim atšķirties no tradicionālajām labības lauku bildēm.

kazas arpus latvijas
Foto: JĀNIS RATNIEKS
Foto: JĀNIS RATNIEKS

Pie tam eksotiskā daba un elpu aizraujošie dabas skati var kalpot par fonu ne vien fotosesijas laikā, bet arī kā kāzu galvenās dekorācijas. Uz jautājumu, kādi pāri visvairāk izvēlas laulāties ārpus Latvijas, Jūlija Pumpe norāda, ka tie ir pāri, kuri visbiežāk ir no vienas valsts un kāzas vēlas ārzemēs, lai nomainītu ierasto vidi un iegūtu jaunas un romantiskas emocijas.

Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE
Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE

POPULĀRĀKIE GALAMĒRĶI – SILTĀS ZEMES

Ja tomēr esat viens no tiem pāriem, kas vēlas laulāties ārpus Latvijas, tad jārēķinās ar vairākiem praktiskiem aspektiem. Jūlija Pumpe norāda, ka

vispirms jāsaprot, vai pārim ir vēlme rīkot ārzemēs oficiālu vai tikai simbolisku ceremoniju.

kazas arpus latvijas
Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE

Ja tomēr tā būs oficiāla ceremonija, tad jāizzina konkrētās valsts likumdošana – kādi dokumenti jāiesniedz, jātulko un jālegalizē. Tāpat jānoskaidro, kādas procedūras pēc kāzām jāveic Latvijā, lai laulība oficiāli tiktu atzīta arī šeit. CaramelEvents Riga vadītāja norāda, ka īpaši birokrātiskas valstis laulību ceremonijām esot Vācija un Francija.

Populārākie galamērķi kāzām ārpus Latvijas ir Itālija, Francija, Grieķija, īpaši Santorini sala, Dominikana un Taizeme.

“Zinu, ka pirms dažiem gadiem bija tendence precēties Islandē. Bet tagad ļoti lielu izmaksu dēļ to var atļauties tikai ļoti turīgi cilvēki,” stāsta Jūlija Pumpe.

AR VIESIEM VAI BEZ?

Ja esat nolēmuši laulāties ārpus Latvijas, tad jāatbild uz jautājumu, vai vēlaties to darīt tikai divatā vai arī draugu un tuvinieku klātbūtnē. “Ja tā ir Eiropa, tad pāris nereti izvēlas uzaicināt līdzi tuvākos draugus un radiniekus. Šeit gan jāskatās izsmaksas – ir gadījumi, kad pāris apmaksā dzīvošanas izdevumus, bet lidojumu viesi apmaksā paši.

Foto: ELĪNA UPMANE

Uz eksotiskām zemēm pāris biežāk brauc tikai divatā vai ar vedēju pāri, jo tas prasa daudz lielāku budžetu,” teic CaramelEvents Riga vadītāja. Ja tomēr vēlaties, lai jūsu tuvākie cilvēki būtu klāt īpašajā notikumā, bet kāzu budžets to neatļauj, var arī vienkārši sarunāt ar draugu kompāniju, ka visi kopā pavadīsiet atvaļinājumu, kura laikā notiks arī kāzu ceremonija un vakariņas.

Pāri nereti izvēlas ņemt līdzi arī fotogrāfu, jo neapšaubāmi skaistas kāzu bildes ir viens no must have kāzām ārpus Latvijas.

Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE
Foto: HELEN HAVARD / Bora Bora

ATŠĶIRĪGĀS MENTALITĀTES

Noteikti ir jāņem vērā arī konkrētās valsts vietējo iedzīvotāju mentalitāte. “Itāļi, grieķi, filipīnieši ir cilvēki, kuri nekad nekur nesteidzas. Tādēļ, piemēram, Itālijā ir diezgan grūts kāzu viesību organizēšanas process tieši atšķirīgās mentalitātes dēļ. Tur ir īpašs ēdiena kults. Piemēram, saldo vīnu ir pieņemts pasniegt pie deserta, un, kad viens no viesiem lūdza ieliet viņam saldo vīnu vakariņu sākumā, restorāna menedžeris bija šokēts. Viņš jautāja, vai patiešām nekas nav sajaukts un vai esam pārliecināti, ka tā jādara, jo visi taču domās, ka viņš ir apjucis. Tāpat vēl viens jautājums ir par galdu servējumu. Ārzemēs ir pieņemts, ka ēdieni tiek pasniegti pēc kārtas – aukstā uzkoda, karstā uzkoda, karstais ēdiens un deserts un pirms tam uz galda nekā cita nav. Savukārt Latvijā bieži vien uz galdiem jau pašā sākumā salikti salāti un aukstās uzkodas, bet karstais ēdiens tiek pasniegts pēc stundas. Ja klienti pieraduši pie tāda apkalpošanas veida, tad, piemēram, Itālijā kāzu organizatoram jābūt pacietīgam, jo, izskaidrot restorāna vadībai, ka būs jāstrādā citādāk, nebūs viegli,” pieredzē dalās Jūlija Pumpe.

Foto: HELEN HAVARD / Bora Bora

MAINĪGIE LAIKAPSTĀKĻI

Ja kāzas ieplānotas vēl tālākās zemēs, tad jārēķinās ar vēl papildus izaicinājumiem. Jūlija Pumpe ir organizējusi mazas kāzas Filipīnās, Borakajas salā un saskārās ar dažādiem izaicinājumiem. Piemēram, ziedi bija ļoti dārgi, jo tie bija jāved no galvaspilsētas Manilas un arī to kvalitāte nebija izcila. Pie tam filipīniešiem ir sava izpratne par skaistumu un vajadzēja sekot līdzi katrai kustībai, lai rezultāts būtu apmierinošs. Tāpat Āzijā neesot arī pieņemts steigties un satraukties. Var būt situācija, ka viesi ierodas jau pēc pusstundas, bet galdi vēl nav salikti. “Ja kāzas notiek pludmalē, tad vienmēr jāskatās ne tikai laika un vēja prognozi, bet arī ūdens līmeni, jo gadās, ka jāpārbīda galdi vakariņu vidū, jo ūdens pēkšņi ir pārāk tuvu krastam. Filipīnās vajadzēja pārcelt kāzas sliktā laika dēļ, jo izvēlētajā datumā bija vēja brāzma un lietus. Līdz ar to arī siltajās zemēs sezonā nav garantijas, ka būs saule. Laikapstākļi ir neprognozējami ikvienā valstī,” pieredzē dalās Jūlija Pumpe.

Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE, JĀNIS RATNIEKS, ELĪNA UPMANE

Raksta autore: LIENE PĀLĒNA

Lasi arī: IETEIKUMI ORIĢINĀLAM MEDUSMĒNESIM

Citi Raksti