Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

ATTIECĪBU KOUČINGS – INSTRUMENTS CEĻĀ UZ LAIMĪGĀM ATTIECĪBĀM

ATTIECĪBU KOUČINGS – INSTRUMENTS CEĻĀ UZ LAIMĪGĀM ATTIECĪBĀM

Iespējams, vārdu salikumu “attiecību koučs” mēs nevaram dzirdēt tik bieži, kā citviet pasaulē. Attiecību koučs ir tas cilvēks, pie kā vēršas pāri, lai uzlabotu savas attiecības un vēl vairāk viens otru izprastu. Attiecību koučs var palīdzēt saredzēt un izkristalizēt attiecību mērķus, saprast un skaidri ieraudzīt esošo attiecību realitāti, palīdzēt tikt galā ar dažādiem attiecību jautājumiem gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Tieši ar to nodarbojas attiecību koučs Kristīne Kreile (www.beasur.eu).

Attiecību koučings Latvijā vēl ir jauna un nezināma tēma - ko tad īsti viņš dara?

Attiecību koučs palīdz cilvēkam apjaust un attīstīt sevi attiecībās ar citiem, lai piedzīvotu piepildītas savstarpējās attiecības ar sev svarīgiem cilvēkiem visos sev nozīmīgos aspektos.

Varētu teikt, ka principā ir divi virzieni, kādā tiek strādāts: ja ir konfliktsituācija, tā tiek risināta, tai pat laikā tiek strādāts arī pie tā, lai izveidotu tādas savstarpējās attiecības nākotnē, kurās abi partneri jūtas maksimāli labi. Strādājot pārī, ar koučinga palīdzību ir iespējams izveidot jebkādu abiem partneriem vēlamu attiecību realitāti. Sesiju laikā pāris var nostiprināt un attīstīt pāra vērtības, savstarpējo komunikāciju, risināt jautājumus, kas ik pa laikam traucē baudīt attiecības, kā arī meklēt dažādus konfliktu risinājumus.

Pirmskāzu periodā, piemēram, iespējams rast kopīgu sapratni par to, kas katram no partneriem šajā laikā ir svarīgi, iespējams paskatīties kopīgi uz savām attiecībām un to, kas abiem partneriem gan kopā, gan katram atsevišķi tajās ir būtiski.

Ja šāds attiecību koučings ir nepieciešams, vai tas nozīmē, ka neprotam veidot attiecības?

Mūsdienās daudzi cilvēki dodas uz dažādiem kursiem un semināriem, lai apgūtu metodes sevis pilnveidošanai, attīstīšanai, mācītos, kā tikt galā ar savām dzīves aktualitātēm, taču attiecību jautājumā bieži vien paļaujas uz “viss jau tāpat notiks”. Cilvēki nelabprāt runā par grūtībām attiecībās un bieži vien pat sev negrib atzīties, ka trūkst kādu prasmju būt attiecībās. Tas ir tikai normāli, ka mēs neesam uzreiz īsti attiecību profesionāļi, it sevišķi, ja daudziem no mums arī ģimenē nav bijis veselīgu attiecību piemērs.

Turklāt savā starpā bieži vien objektīvi paraudzīties uz situāciju traucē emocijas, kas ņem virsroku un neļauj ieraudzīt un pieņemt kādus savus vai otra rīcības modeļus, tādēļ koučs kā neitrāla persona var palīdzēt tos saskatīt un attīstīt konkrētajam pārim vēlamo.

Kādiem pāriem attiecību koučs varētu kļūt par lielisku palīgu?

Ikvienam pārim. Patiešām! Bieži vien mēs palīdzību meklējam tikai tad, kad piedzīvojam krīzi. Bet koučings ir lielisks instruments, kuru izmantot profilakses nolūkos, lai tad, kad mēs kā pāris piedzīvojam krīzi (un tas ir normāli, caur to mums ir iespēja kā pārim attīstīties), mums jau ir “instrumentu komplekts”, kuru izmantot, lai šo krīzi izdzīvotu un caur to attīstītos.

Bieži vien mēs pārī iestrēgstam kādos savos uzvedības modeļos pat ikdienišķās situācijās, un koučingā ir iespēja uz to visu palūkoties “no malas”. Koučs bieži vien var uzdot tādus jautājumus, kādus neviens no pāra pat neiedomāsies uzdot. Koučingā pāris var kopīgi pievērsties tādiem jautājumiem, kā, kas ir mūsu attiecību mērķi, kā es sevi redzu attiecībās, ko es sagaidu no otra, kā otrs to redz, kā iemācīties sarunāties neapvainojot otru un neapvainojoties pašam.

Tas ir lielisks veids, kā veltīt jēgpilnu laiku tieši savām attiecībām.

Laikā, kad visi ir tik aizņemti, un mēs nemitīgi mācamies ko jaunu, šis ir veids, kā veltīt kvalitatīvu laiku viens otram un savām attiecībām. Un nevis vienkārši apmeklēt kārtējo semināru vai noklausīties podkāstu un “visu zināt, kā vajag”, bet reāli rīkoties un pielietot savas zināšanas praktiskā darbībā. Tādēļ man šķiet, ka dāvanu karte pāru koučinga sesijai ir lieliska dāvana jebkuram pārim, jo nekas nevar būt vērtīgāks kā laiks, kuru mēs dāvājam viens otram.

Kā attiecību koučings atšķiras no pāru psihoterapijas?

Attiecību vai pāru koučings nav pāru terapija tieši tāpat kā koučinga sesija nav psihoterapijas sesija. Koučs var palīdzēt saskatīt būtiskāko, ieraudzīt jaunu perspektīvu, apjaust jomas, kuras būtu vēlams uzlabot vai attīstīt, kā arī atrast labāko risinājuma veidu esošajā situācijā. Koučinga sesijas laikā parasti notiek koncentrēšanās uz nākotni un vēlamo rezultātu, taču netiek sīki analizēta visa iepriekšējā attiecību pieredze. Koučings var sniegt ļoti efektīvu rezultātu arī tad, ja tas notiek paralēli individuālajai vai pāru terapijai.

Kas ir tie jautājumi, problēmas un situācijas, ko visbiežāk pāri vēlas izrunāt ar jums?

Tie ir ļoti dažādi. Liela daļa palīdzību meklē tieši konflikta un krīzes situācijās, kad jau paši ir mēģinājuši to risināt, bet nav izdevies. Tāpat koučinga sesijas ir noderīgas brīžos, kad pāris piedzīvo kādas pārmaiņas, piemēram, kļūst par vecākiem. Ir pāri, kas to izmanto kā attiecību “uzfrišināšanu”, kad ir iestājusies rutīna.

Daudzus pārus noteikti interesē, vai attiecību koučs var palīdzēt glābt attiecības?

Koučs var palīdzēt ceļā uz kādu attiecību “samezglojumu” atrisināšanu, konkrētu problēmjautājumu izgaismošanu, saudzīgu sastapšanos ar bailēm un nerisinātiem jautājumiem. Koučinga procesā attiecības parasti tiek risinātas un kļūst saprotamākas, taču katrām attiecībām ir savs unikālais “risināmo jautājumu komplekts”, tādēļ nav iespējams paredzēt konkrētu procesa rezultātu. Turklāt koučs šajā procesā ir tikai līdzgaitnieks iesaistītajiem cilvēkiem, un rezultāts vistiešākajā veidā ir atkarīgs no pašiem procesa dalībniekiem.

Kāds, jūsuprāt, ir veiksmīgu un veselīgu attiecību noslēpums?

Tā runā, ka 70% konfliktu nav iespējams atrisināt, un mums būtu jākoncentrējas uz tiem 30%, kurus iespējams risināt. Tādēļ veselīgās attiecībās, manuprāt, ļoti liela nozīme ir patiesai cieņai pret tām atšķirībām, kas mūsos katrā ir, spējai risināt konfliktus ar iejūtību vienam pret otru un spējai būt laimīgiem vispirms katram pašam par sevi, negaidot to, ka otrs mani darīs laimīgu. Un, protams, vieglums un rotaļīgums!

Klientiem parasti saku, ka katram pārim būs sava unikālā kopā būšanas recepte, un vienīgais rādītājs tam, vai tas der ir tas, vai viņi tajās jūtas labi.

Vai būtu ieteicams apmeklēt attiecību kouču arī pirms kāzām?

Man šķiet, ka tas būtu ieteicams ikvienam pārim pirms kāzām vai jebkurā kopdzīves periodā. Lai arī kā mums gribētos ticēt, ka “mīlestība uzvar visu” un ja “mēs mīlam viens otru, viss izdosies”, realitātē mēs redzam, kāda ir šķiršanās statistika. Jo kopdzīvē mēs tomēr sastopamies ar daudzām situācijām, kurās realitāte neatbilst mūsu cerībām un par kurām mēs pat nebijām iedomājušies, ka kaut kas tāds varētu apdraudēt mūsu laimīgo kopā būšanu.

Koučings pirms kāzām ir tāds laika, enerģijas un naudas ieguldījums, kas vēlāk palīdz attīstīt laimīgas un piepildītas attiecības ilgtermiņā.


Raksta autore: LIENE PĀLĒNA

Citi Raksti