Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kāzu ceremonija, pirmais tosts, apsveikšana, vakariņas, pirmā deja, kāzu kūka, mičošana – kāzas sastāv no daudziem mazākiem un lielākiem notikumiem, kas ierakstīti kāzu scenārijā, klāt liekot konkrētu pulksteņa laiku.

Pasākumu aģentūras Skudras Metropole vadītāja Gundega Skudriņa norāda, ja vēl pirms 20 gadiem visas kāzas tika rīkotas pēc viena scenārija un varēja pateikt precīzu pulksteņa laiku, cikos tiks griezts palags sirdsveida formā, cikos plēsīs šķīvi un cikos griezīs kūku, tad šobrīd katrās kāzās ir pavisam citādāks scenārijs. “Vēl pirms 20 gadiem patiešām visas kāzas bija ļoti līdzīgas – sākot no galdu kartēm un beidzot ar aktivitātēm. Tolaik bija standarti, kas šobrīd vairs nepastāv.

Šobrīd kāzu kūku var ēst tikpat labi kā uzreiz pēc ceremonijas, tā pusnaktī. Pazūdot standartiem, pazūd arī vienots scenārijs. Katrām kāzām ir savs laikrādis,” tā Gundega Skudriņa.

Tomēr daudzās kāzās vēl aizvien saglabājas šie mazākie un lielākie notikumi:

  1. KĀZU CEREMONIJA. Lielā mērā vienoti kāzu standarti pazuda līdz ar brīdi, kad pāri sāka precēties dažādos laikos – kādam tās būs kāzas saullēktā mežā, kādam saulrietā pie jūras, bet vēl kādam tad, kad mācītājs būs brīvs. Tomēr pēc kāzu ceremonijas (neatkarīgi no vietas vai laika, kur un kad tā notiek) vajadzētu ieplānot brīdi, kad viesiem tiek dota iespēja jaunlaulātos apsveikt (ar vai bez dāvanām – tas lai paliek jūsu ziņā, tam lieliski var noderēt arī dāvanu galds), kā arī veikt kopīgo fotografēšanos ar viesiem, ģimenes locekļiem un draugiem.
  2. KĀZU MIELASTS. Kāzu mielasts neapšaubāmi ir viena no nozīmīgākajām vakara sastāvdaļām. Pirms kāzu mielasta, kad viesi ir ieņēmuši savas vietas, nereti paši jaunlaulātie, vedēji vai vakara vadītājs saka pirmo tostu, aicinot viesus ieturēt maltīti. Parasti kāzu mielasts tiek pasniegts tuvākās pusstundas laikā, kad viesi ierodas svētku maltītes norises vietā. Kad reiz mielasts ir pasniegts, viesiem jāļauj paēst – ik pa brīdim viesi var izmantot izdevību, sakot kādu tostu, vai vakara vadītājs aicināt viesus iesaistīties nelielās aktivitātēs (neatejot no galdiem).
  3. PIRMĀ DEJA. Dažādās valstīs jaunlaulātā pāra pirmās dejas laiks ir atšķirīgs. Ja ārzemēs daudzviet pirmā deja ir pirms svētku vakariņām, pārim pirmo reizi kopīgi ienākot svinības norises vietā, tad Latvijā nereti pirmā deja seko jau pēc vakariņām, kas turpinās visu viesu aktīvās dejās.
  4. MIČOŠANA. Lai gan mūsdienās daudzās kāzās mičošana vai nu nenotiek vispār vai tiek stilizēta un pielāgota jaunajam pārim, Gundega Skudriņa izsaka nožēlu, ka šī skaistā tradīcija daļā kāzu vispār izzudusi. Mičošana tradicionāli noteik pusnaktī, jo simbolizē jaunās sievas nonākšanu pie vīra. “Manuprāt, mičošana kāzās ir otra svarīgākā lieta tūlīt aiz pašas ceremonijas, jo tai ir simboliska nozīme, kad sieviete pirmo reizi pāriet pie vīra kā sieva. Pat, ja pāris pirms tam dzīvojis kopā, tomēr sievas godā viņa vīrieša rokās nonāks pirmo reizi. Daudzi pāri šo simbolismu ignorē, bet tāds moments dzīvē iespējams tikai vienu reizi,” teic Gundega Skudriņa.
  5. KĀZU KŪKAS GRIEŠANA. Tradicionāli kāzu kūka tie griezta pēc mičošanas, kas simbolizē latvisko kāzu tradīciju, kad jaunā sieva dalīja pašas cepto maizi. Kāzu tortes griešana parasti ir pēdējais mirklis visā kāzu norisē, kad viesi tiek saaicināti vienkopus – vēlāk jau sākas dejas līdz rīta gaismai un viesi izklīst, lai pavadītu laiku, kā nu kurš vēlas. Daudzās kāzās svētku torte ar kafiju tiek pasniegta arī pirms mičošanas (ja tāda notiek), tomēr jāatceras, ka kāzu tortes griešana simboliski nozīmē arī to, ka viesi var sākt doties projām, tādēļ ieteicams tomēr kāzu kūkas pasniegšanu nesākt pārlieku agri.
Citi Raksti