Kas jāņem vērā, izvēloties kāzu fotogrāfu?

Atbild kāzu fotogrāfe Linda Brīnums:

Kā saprast, kurš ir īstais kāzu fotogrāfs? Ir daudz un dažādu variantu – varam jautāt draugiem, skatīties paziņu kāzu bildes, konsultēties ar kāzu aģentūrām šajā jautājumā vai vienkārši meklēt internetā. Galvenais, uz ko vajadzētu skatīties, izvērtējot fotogrāfu porfolio – pilnas dienas reportāža un to apjoms. Ir skaidrs, ka katrs fotogrāfs spēj radīt piecas skaistas bildes dienas laikā, taču svarīgāk, manuprāt, par dažiem labiem portretiem ir viss stāsts kopumā – no ģērbšanās līdz mičošanai. Jāizvērtē, vai fotogrāfs spēj noķert ne tikai jaunā pāra emocijas, bet pievērš uzmanību arī viesiem, kāzu detaļām, kopīgajai noskaņai un dažādiem jaukiem sīkumiem. Jāpašķirsta vairākas galerijas un jāpaskatās, kā fotogrāfs strādā dažādos apstākļos, vai ir fleksibls un spēj skaisti attēlot ne tikai ceremoniju brīvā dabā saulainā dienā, bet arī, piemēram, Brīvdabas muzeja mazajā, burvīgajā, taču ļoti tumšajā baznīciņā. Kāzas ir par noskaņu un sajūtām, tā vajadzētu būt arī ar fotogrāfa izvēli – jājūt, ka ir īstais! Protams, attiecīgi vēlāk noteikti jānoskaidro: datuma pieejamība, izcenojums, bilžu apstrādes termiņš, jautājumi ar transportēšanos kāzu dienā (vai fotogrāfam ir savs auto?) un citas lietas, jo tās tiešām dažādās situācijās atšķiras.

Kad fotogrāfs norezervēts, tikšanās ir obligāta. Jāiepazīstas un jāsaņem apstiprinājums – JĀ, šis tiešām ir cilvēks, kuru mēs gribam redzēt savās kāzās visas dienas garumā. Jārēķinās ar to, ka fotogrāfs, lai arī cik pieredzējis nebūtu, neprot lasīt domas, tāpēc visas vēlmes attiecībā uz bildēm noteikti jāizstāsta. Es, piemēram, priecājos, ja man rāda piemērus, jo tā līdz galam varu uztvert klienta gaumi un ideju par ‘’ideālo kāzu bildi’’. Ja ir kādas lietas, kuras negribētos, lai pārāk daudz iemūžina, arī to nedrīkst noklusēt. Būtībā pavisam vienkārši – jo vairāk informācijas par vēlmēm un pasākuma norisi, jo labāk. Man pašai ļoti patīk palīdzēt paplānot pasākumu – izdomāt, kā padarīt pucēšanās bildes interesantākas un skaistākas, pastāstīt, kā tikt pie dzīvīgām un foršām fotosesijas bildēm, kā arī, protams, runājam par gaismām un krāsām un kāzu noskaņām. Dažām līgavām palīdzu izdomāt, kādas līgavas māsu kleitas pasūtīt, citām kazu dienā pielaboju pušķi – man ir ļoti personīga pieeja lietām, un es gribētu domāt, ka arī citi fotogrāfi tāpat uzvedas.

Svarīgi ir atrunāt precīzu darba laiku un attiecīgi sagaidāmo bilžu apjomu un termiņus, noskaidrot, kā bildes tiks nodotas. Ieteicams arī parakstīt līgumu (un noteikti izlasīt līgumu) un iemaksāt drošības naudu – papildus pārliecībai, jo cilvēki tomēr ir dažādi un visādi var gadīties. Svarīgi, protams, vienoties ar fotogrāfu par bilžu izmantošanu – ja jūs nevēlaties, lai tās tiktu publicētas internetā, tas noteikti laicīgi jāatrunā, iespējams, ka fotogrāfam par to ir kāda papildus maksa.