Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Greizsirdība - viena no destruktīvākajām jūtām, kas nereti iezogas attiecībās starp vīrieti un sievieti. Tās ietekme atstāj negatīvas sekas psiholoģiskā un fiziskā līmenī, taču ne tikai. Greizsirdības izpausmes lielākajā daļā gadījumu ir graujošas attiecībām un jo stiprāka greizsirdība, jo sarežģītāk kļūst saglabāt savstarpējo sapratni un mīlestību. šajā rakstā tiksim skaidrībā ar to, kā tikt galā ar greizsirdību, kā arī ieskatīsimies greizsirdības jūtu cēloņos.

MenuAttiecību mentore: Zane Ozoliņa

Kas ir greizsirdība un no kurienes tā rodas?

Psiholoģijā greizsirdības jēdziens apzīmē destruktīvas jūtas ar negatīvu nokrāsu, kas pie noteiktiem apstākļiem rodas attiecībās starp vīrieti un sievieti. Greizsirdību var izjust bērns pret mammu, tā var izpausties draugu kompānijā (kad kādam tiek pievērsta mazāka uzmanība) u.tml. Taču šoreiz izskatīsim to greizsirdības formu, kas rodas starp vīru un sievu, puisi un meiteni.

Pirms atbildēt uz jautājumu par to, kā atbrīvoties no greizsirdības, ir jāizprot šo jūtu rašanās iemesli.

Visizplatītākie greizsirdības rašanās palaidējmehānismi (jeb trigeri) ir sekojoši:

Negatīva pieredze pagātnē. Ja puisis vai meitene savā dzīvē saskārās ar mīļotā cilvēka nodevību, tas izveido nopietnu nospiedumu cilvēka pasaules redzējumā. Nākamajās attiecībās cilvēks iekšēji - apzināti vai neapzināti - dzīvos ar atkārtotas nodevības gaidām, kā rezultātā pastāvīgi jutīs bailes un greizsirdību.

Zems pašvērtējums. Gadījumos ar problēmām pašvērtējumā, cilvēks jūtas nepārliecināts un ievainojams. Tāds cilvēks ikvienā redzēs sev konkurentu, kā arī nodosies domām par to, ka nav sava partnera cienīgs. šādas domas pārvērš gan sievietes, gan vīriešus patoloģiskos greizsirdīgajos.

Bailes pazaudēt savu mīļoto. šis faktors daudzos aspektos ir saistīts ar zemu pašvērtējumu, taču tāpat var būt radies dēļ biežas šķiršanās pieredzes pagātnē. Cilvēks baidās no šķiršanās ar mīļoto un tāpēc redz draudus ikvienā pievilcīgā cilvēkā, ar kuru komunicē partneris. Pat tad, ja tā ir nepamatota greizsirdība, cilvēkam ir ārkārtīgi grūti tikt ar to galā vai to apslāpēt.

Egoisms. Egoisma izpausmes lielākā vai mazākā mērā ir raksturīgas ikvienam cilvēkam. Taču atsevišķos gadījumos egoisms pārkāpj robežas un tad, ja tas notiek attiecībās, viens no partneriem sāk otrā redzēt savu privātīpašumu. Greizsirdīgais sāk ierobežot savu otru pusīti, aizliedz tikties ar noteiktiem cilvēkiem, atpūsties kompānijās bez viņa utt.

Ņemiet vērā! Izjūtot greizsirdību, cilvēki mijiedarbojas ar daudzām citām negatīvām emocijām. To skaitā ar dusmām, bailēm, nepārliecību, skaudību, skumjām, izmisumu, bezizeju. Ikviena no šīm emocijām tikai pasliktina situāciju, pastiprinot ietekmi uz cilvēka psiholoģisko stāvokli.

Ar ko greizsirdība ir bīstama attiecībās?

Praktiski ikviens apzināts cilvēks, kurš ir brīvs no aizspriedumiem, un ikviena par sevi pārliecināta personība saprot, ka greizsirdība ir destruktīva un graujoša. Savukārt tie, kuri ir pakļauti šīm destruktīvajām jūtām, lielākajā daļā gadījumu neapzinās, kādu ļaunumu viņi nodara sev un savai otrai pusītei, pakāpeniski iznīcinot attiecības. Viņiem šķiet, ka greizsirdība ir kā aizsargmehānisms un tā vērsta uz attiecību saglabāšanu, taču realitātē viss notiek tieši pretēji.

Jautājumā par to, kā atbrīvoties no greizsirdības, ir būtiski ne tikai izprast iemeslus tam, kā šīs jūtas rodas, bet arī apzināties, ko tās nodara attiecībām.

Greizsirdīgais. Cilvēks, kurš ir pakļauts greizsirdības jūtām, pastāvīgi atrodas stresa stāvoklī. Hroniskā neuzticēšanās pakāpeniski tikai palielinās, pārvēršas par paranoju, savukārt stress uzkrājas, kas rezultātā atsaucas uz cilvēka psiholoģisko un fizisko stāvokli. Agri vai vēlu robežas izplūdīs, greizsirdīgais pieļaus galējo kļūdu, kura attiecībām pieliks punktu. Pats vienkāršākais piemērs - greizsirdības uzplūdā otru dziļi aizvainot vai pat aizskart fiziski.

Greizsirdības objekts. Cilvēks, uz kuru greizsirdība tiek pastāvīgi vērsta, dzīvo zem stipra spiediena, izjūtot neuzticēšanos ikvienam savam solim vai darbībai un savas brīvības ierobežošanu. Ja greizsirdība izpaužas atklāti ar pastāvīgu nopratināšanu un pretenzijām, situācija tikai pasliktinās ģeometriskā progresijā. Nepamatotās greizsirdības objekts cieš no stresa, kas atainojas viņa fiziskajā un psiholoģiskajā stāvoklī. Agri vai vēlu šis trauks pārpildās un parādās nepārvarama vēlme atbrīvoties no destruktīvajām attiecībām.

Citiem vārdiem, greizsirdības jūtas nodara ļaunumu abām pusēm, destabilizē un ved pie attiecību izjukšanas. šī iemesla dēļ ir ļoti būtiski ir strādāt ar sevi un meklēt iespējas būt brīvam no greizsirdības.

Kā izpaužas greizsirdība pārī

Daudzi pat neapzinās, ka izrāda neuzticēšanos savai otrai pusei un pārvēršas neciešami greizsirdīgā partnerī. Vēl viens solis uz atbrīvošanos no greizsirdības pret vīru vai sievu ir iemācīšanās atpazīt šo jūtu izpausmi.

Spilgti greizsirdības piemēri:

  • neuzticēšanās un negatīva attieksme pret apkārtējiem, ieskaitot draugus, paziņas, darba kolēģus, biznesa partnerus;
  • pārmērīga pieķeršanās iemīļotajam, tieksme pastāvīgi atrasties blakus, iemeslu atrašana šīs tieksmes realizēšanai;
  • atklāta neuzticēšanās, uzdodot jautājumus “ko tu šodien darīji?”, “kur tu biji?”, “kas tev zvanīja?”, “kāpēc tu aizkavējies darbā?”;
  • ja savā uzvedībā novērojat greizsirdības pazīmes, vēl viens iemels tam var būt pastāvīga trauksmes sajūta, kas saistīta ar attiecībām (jeb bailēm par tām);
  • galējas greizsirdības pazīmes ir sociālo tīklu un sarakstes pārbaudīšana, pastāvīgi zvani dienas laikā ar nopratināšanu “kur un ar ko tu esi?”.

Pievērsiet uzmanību! Greizsirdība var izpausties arī skaļu strīdu formā un ar agresijas uzplaiksnījumiem no greizsirdīgā puses. Ar laiku mēģinājumi kontrolēt otru pusi kļūst arvien spilgtāki, ir pastāvīgi skandāli, ja nedaudz nokavējāt atgriešanos mājās pēc darba vai aizkavējāties ar draugiem.

Atšķirības vīriešu un sieviešu greizsirdībā

Ņemot vērā atšķirības vīriešu un sieviešu psiholoģijā, uzvedības un domāšanas īpatnības, var sastapties ar ievērojamām atšķirībām tajā, kā izpaužas greizsirdība katrā no dzimumiem. Tādējādi jautājums par to, kā tikt galā ar greizsirdību, var tikt izskatīts no dažādiem rakursiem.

Ja runājam par vīriešu greizsirdību, ir sastopamas sekojošas raksturīgās iezīmes:

  • nosliece uz agresīvu un asu reaģēšanu;
  • daudzi vīrieši, sākot izjust greizsirdību, izpauž vēsu attieksmi pret savām sievietēm;
  • parādās tieksme kontrolēt savu mīļoto;
  • iespējama atklāta dusmu izpausme, sākot no kliegšanas līdz pat fiziskai aizskaršanai.

Kas attiecas uz greizsirdību skaistā dzimuma pārstāvēm, raksturīgās iezīmes ir citādākas:

  • nosliece uz iekšējiem pārdzīvojumiem un slēptu trauksmi;
  • sievietes daudz retāk atklāti parāda savu greizsirdību, izvēloties rīkoties slepus;
  • parādās neapmierinātība ar sevi;
  • tieksme uz rakšanos sevī un nepilnību meklēšanu, dēļ kurām (it kā) mīļotais ir sācis krāpt.

Kā uzveikt greizsirdību

Ņemot vērā to, cik destruktīvi greizsirdība ietekmē abus partnerus un attiecības starp viņiem, ir ļoti būtiski no tās atbrīvoties. Ir svarīgi to neapspiest, jo apspiežot greizsirdība nepazūd, bet gan iemācīties atteikties no šīm jūtām. Lai atbildētu uz to, kā atbrīvoties no greizsirdības, izskatīsim vairākas rekomendācijas, kas ir orientētas uz atšķirīgām situācijām.

Kā pārstāt izjust greizsirdību pret vīrieti

Greizsirdība piespiež sievieti izjust pastāvīgu nemieru, trauksmi un bailes. Lai pārstātu būt greizsirdīga un iznīcināt savas attiecības, sievietei ir vērts ieklausīties šajās rekomendācijās:

  • Mierīgi un atklāti izrunājies ar savu vīrieti. Sarunā ir būtiski aprakstīt to, ko jūti, kad notiek noteiktas situācijas. Piemēram, pastāsti par savām jūtām pret vīru, kad viņš aizkavējas darbā vai nepainformē par to. Atklāji viņam savas emocijas, kas rodas brīžos, kad viņš flirtē ar viesmīli kafejnīcā, un palūdz viņam tā nedarīt.
  • Atceries, ja tavs vīrs ir ar tevi, viņš nav aizgājis pie citas sievietes. Viņš strādā un cenšas ģimenes labā un tas nozīmē to, ka viņš tevi mīl. Tas nozīmē, ka viņš ciena tevi kā sievieti un dzīvesbiedri, viņam ir svarīgas jūsu attiecības, jūsu ģimene un tam ir jābūt pietiekami. Nepazemini savu cienīgumu, atbrīvojies no nepārliecības par sevi un skaties uz lietām objektīvi. Tas ir labākais veids, kā uzveikt greizsirdību un neuzticēšanos pret vīrieti.
  • Esi reāliste - padomā, vai greizsirdībai ir reāls pamats. Visticamāk, tu apmēram zini sava vīra sabiedrību darbā un draugu vidē. Tāpat zini prioritātes, ieradumus, raksturu un dzīves vērtības tam cilvēkam, ar kuru dzīvo zem viena jumta. Ar skaidru galvu apdomā, vai vīrs varētu būt neuzticīgs un drīz sapratīsi, ka patiesa iemesla greizsirdībai nav un varbūt tu sev to iestāsti.

Kā pārstāt izjust greizsirdību pret sievieti

Daudzi vīrieši, apzinoties savu stāvokli vai faktu, ka tas draud laulībai, uzdod sev jautājumu: “Kā man uzticēties savai sievietei?” Izskatīsim būtiskākās rekomendācijas:

  • Sava pašvērtējuma celšana. Lielākā daļa vīriešu nespēj sev atzīt, ka viņu greizsirdību virza zems pašvērtējums. Un vari sev tajā neatzīties, taču, lai novērstu greizsirdību, pārstāj sevi salīdzināt ar citiem vīriešiem, iemācies cienīt un mīlēt sevi. Tāpat ir vērts biežāk atcerēties par savām stiprajām pusēm un labajām īpašībām. Tici - tava sieva tās zina un ciena tās savā vīrā.
  • Strādā ar sevi. Realizē sevi tajā, kur esi stiprs vai atrodi jaunu nodarbošanos, kas ļaus augt. Sevišķi labi, ja nodarbošanās nesīs lielākus ienākumus vai kādu labumu jebkurā citā formā. Ne mazāk svarīga un spēcīga ir pašrealizēšanās sportā. Ikviena jauna virsotne dos iespēju pašapliecināties un pat nepamanīsi, kā esi pāraudzis greizsirdības jūtas.
  • Jautājumā par to, kā uzveikt greizsirdību pret sievu, vīrietim jāapzinās, ka sieviete nav viņa privātīpašums. Tu iemīlēji un apprecēji personību, kurai ir savas vēlmes, tiesības pašai uz saviem draugiem, viņa drīkst tikties ar draudzenēm, strādāt, dzīvot pilnasinīgu dzīvi. Tavai sievai ir vajadzīgs vīrs, kurš atbalstīs, nevis attieksies kā pret lietu. Atgādini sev par to katrā greizsirdības lēkmē un pacenties nostāties savas mīļotās vietā.

Noslēgumā vēlos atgādināt jauniem, kā arī nobriedušiem pāriem - attiecības būvējas uz uzticēšanos un savstarpēju cieņu. Ja cieni savu partneri un viņš ciena tevi, greizsirdībai vairs nav vietas.

Ļoti svarīgi ir jau pašā attiecību sākumā tās būvēt uz stingriem abpusējas uzticēšanās pamatiem un nedot iemeslus šaubīties vienam par otru. Tādā gadījumā nerodas jautājumi par to, ko iesākt ar greizsirdību. Taču pat tad, ja attiecības ir veidojušas citādāk, ir iespējams uzbūvēt uzticēšanos arī vēlāk. Ja nepieciešams, vērsieties pie ģimenes psihologa (kopā vai individuāli), jo tas ļaus labāk vienam otru izprast un paātrināt attiecību stiprināšanas procesus.

Raksta autore: Zane Ozoliņa

Citi Raksti