Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Motivācija ēst veselīgi – konkrēts plāns par labu veselībai

Motivācija ēst veselīgi – konkrēts plāns par labu veselībai

Pavasaris ir ideāls laiks pārmaiņām, jo daba mostas, parādās saulīte un siltums, rodas dabīga vēlme vairāk laika pavadīt svaigā gaisā un atjaunoties gan iekšējā labsajūtā un enerģijā, gan fiziskā izskatā. Tā ir lieliska iespēja sākt cītīgāk par sevi rūpēties, tostarp ar izmaiņu ieviešanu savā uzturā.

Pirmais jautājums, kas rodas, ir: Kāpēc ir svarīgi pāriet uz veselīgāku uzturu?

Atbilde ir vienkārša: pārtika, ko tu uzņem, ir tava ķermeņa degviela!

Veselīga uztura izvēle nodrošina ķermeni ar būtiskām uzturvielām, uzlabo orgānu darbību, uzlabo imunitāti un dod enerģiju visas dienas garumā. Gluži pretēji, neveselīgs uzturs var izraisīt dažādas slimības, aptaukošanos un problēmas ar sirds un asinsvadu sistēmu. Veselīgāka ēšana nav tikai modes tendence, tā ir ļoti svarīga dzīves daļa, rūpējoties par savu veselību un labsajūtu.

Dalīšos ar soli pa solim izstrādātu plānu, kas palīdzēs padarīt šo pāreju vieglu un patīkamu, izvairīties no iekrišanas veco ieradumu slazdos un gūt maksimālu labumu savam ķermenim.

1. solis – Novērtē pašreizējo stāvokli

Pirms veic jebkādas izmaiņas savā uzturā, ir svarīgi saprast, kādi ieradumi tev jau ir. Tu vari vienu – divas nedēļas pavērot savus uztura ieradumus, rakstot pārtikas dienasgrāmatu. Atver piezīmes savā telefonā un dienas laikā pieraksti, ko tu liec mutē. Ne tikai plānotajās ēdienreizēs, bet arī starplaikos, lai novērtētu, ko un cik daudz tu ēd, kādi pārtikas produkti pārsvarā ir tavā uzturā un ko ir vēlams koriģēt. Tev nav jāmēra kalorijas, jo tieši dēļ tā bieži sievietes neveic šo izvērtēšanu, vienkārši pieraksti – ko ēdu un dzēru, cikos, kā sajutos pēc tam.

2. solis – Mērķu noteikšana

Nosaki, ko tieši vēlies sasniegt, pārejot uz veselīgāku uzturu. Tas varētu būt svara samazinājums, vispārējās veselības uzlabošana, neveselīgas pārtikas patēriņa samazināšana, atteikšanās no konkrētu produktu lietošanas ikdienā utt. Uzstādi konkrētus un izmērāmus mērķus, lai tu vari redzēt savu progresu.

Atceries, ka bieži svars samazinās tikai pēc dažiem mēnešiem, nevis uzreiz, jo organisms ir ļoti gudrs un vairākus mēnešus vēl izmanto savas rezerves. Ja vēlies mērīt tieši svara samazināšanos, tad noteikti veic savu apkārtmēru mērīšanu – kurās ķermeņa daļās vēlies redzēt uzlabojumus. Tieši tas pats attiecas arī uz svara palielinājumu. Strādājot ikdienā ar cilvēkiem, kuri vēlas uzlabot savus svaru parametrus, arvien biežāk vēršu uzmanību uz to, cik ļoti mūsu uztura ieradumi var veicināt vai, tieši otrādi, kavēt šī mērķa sasniegšanu.

3. solis – Plāno savu uzturu

Izstrādā ēdienreižu plānu, fokusējoties uz veselīgu pārtiku. Iekļauj savā uzturā dažādus dārzeņus, augļus un veselīgus taukus. Plāno ēdienreizes, lai nodrošinātu ķermenim nepieciešamās uzturvielas un izvairītos no pārēšanās vai našķēšanās ar nevēlamiem ēdieniem. Viens no biežākajiem nevēlamajiem ieradumiem saistībā ar neveselīgo ēšanu ir tieši ēšana, kad sanāk un kur sanāk.

Atceries, ka brokastis un pusdienas ir ļoti būtiska tavas enerģijas sastāvdaļa. Vakariņas var būt arī ļoti vieglas – augļi, dārzeņi. Bet bieži vien viss ir otrādi – nav bijušas enerģiju atjaunojošas brokastis, pusdienās vai launagā kaut kas paķerts un apēsts strādājot un tad vakarā notiek pieēšanās, jo pa dienu izsalkums sakrājas.

4. solis – Pakāpeniskas izmaiņas

Veselības ciklā “Veselīgāks uzturs = Mana jaunā ikdiena” es neiesaku radikāli mainīt savus ēšanas paradumus – visus un uzreiz. Veic izmaiņas pakāpeniski, aizstājot neveselīgākos ieradumus ar veselīgām alternatīvām. Piemēram, nomaini pierastās maizīšu uzkodas uz augļiem vai dārzeņiem, baltos miltus uz pilngraudu produktiem, veikala piena produktus uz vietējā tirdziņā nopirktajiem utt. Tas palīdzēs tavam ķermenim pierast pie jauniem ēdieniem un izvairīties no pārmērīga stresa.

5. solis – Pašmotivācija un pašizglītošanās

Viens no vieglākajiem soļiem, kā iepazīt to, ko es ēdu, ir sākt pētīt pārtikas produktu etiķetes. Tu ieraudzīsi, ka patiesībā ēd nevis pašu produktu, bet visas tās trīs, četras, pat piecas rindiņas ar papildus lietām, kuras tev nemaz nav vajadzīgas. Uzturi motivāciju, lasot grāmatas un rakstus par veselīgu dzīvesveidu.

6. solis – Atbalsts un progresa izsekošana

Atceries par pamatu pamatiem: atbalsts ir ļoti svarīgs! Pārrunā savus mērķus ar draugiem vai ģimeni, atrodi līdzīgi domājošus cilvēkus, ar kuriem var dalīties savos panākumos un grūtībās. Komunicē ar domubiedriem, piemēram, veselības cikla grupā, kuri arī tiecas pēc veselīga uztura. Tikko tu nolemsi, ka vēlies ieviest veselīgāku dzīvesveidu, tavā sabiedrībā sāks parādīties arvien vairāk cilvēku, kuri ir ar tevi uz viena viļņa. Un noteikti seko savam progresam – pieraksti savus panākumus un izaicinājumus!

Ir vēl viens būtisks bloks, saistībā ar veselīgāka uztura ieviešanu ikdienā. Tās ir dažādas emocijas, kuras mēs “apēdam”. Par to izstāstīšu nākamajā rakstā.

Pāreja uz veselīgāku uzturu nav vienas dienas rezultāts, tas ir dzīvesveids. Sāc ar mazumiņu, veic pakāpeniskas izmaiņas un atceries, ka katrs mazākais solītis tevi tuvina veselīgākai un laimīgākai nākotnei.

Pavasaris ir īstais laiks, lai sāktu šo aizraujošo ceļojumu uz veselīgāku sevi!

 

Raksta autore: Daina Einberga

Koučs-terapeite ar 17 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

Pavadone, kas ved cilvēkus uz laimīgāku, veselīgāku, bagātāku un apzinātāku dzīvi

@DainasPasaule

www.einberga.com

Citi Raksti