Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kā tikt galā ar zemo pašapziņu, kas ieaudzināta no bērnības?

Kā tikt galā ar zemo pašapziņu, kas ieaudzināta no bērnības?

Zema pašapziņa diemžēl mūsdienās ir ļoti izplatīta parādība. Cilvēki ar zemu pašvērtējumu bieži vien nevar saprast, kāpēc sabiedrība pret viņiem izturas slikti, kāpēc citi nevēlas ar viņiem komunicēt, kāpēc “pasaule ir noskaņota pret mani”. Sakarā ar to, ka cilvēks nespēj adekvāti novērtēt savas īpašības, savu potenciālu un sevi, viņš nespēj un necenšas dzīvē kaut ko sasniegt.

MenuDaina Einberga

Kādi ir zemās pašapziņas un pašvērtējuma cēloņi?

Zems pašvērtējums un tā cēloņi nāk no bērnības vai konkrētu notikumu virknes rezultātā, kuru dēļ cilvēks ir zaudējis ticību sev. Būtisks faktors, kas izraisa vainas sajūtas rašanos bērnībā, ir vecāku zemais pašvērtējums. Ja vecāki ir uzskatījuši sevi par nepilnvērtīgiem vai atkarīgiem no citiem, arī  bērni jūtas nepilnvērtīgi, kā rezultātā nespēj pārvarēt grūtības un tikt galā ar problēmām. Viss sākas no tā brīža, kad vecāki bērnu sauc par sliktu. Bērns nevar saprast, ka šī īpašība attiecas uz viņa uzvedību, nevis apraksta viņa personiskās īpašības. Ja salīdzina savu bērnu ar citiem, piemēram, ar vecāko brāli vai māsu vai, vēl ļaunāk, ar kādu ārpus ģimenes, bērnā sāk nostiprināties nepilnvērtības sajūta un zems pašvērtējums. Bērns neapzināti salīdzina sevi ar līdzīga vecuma bērniem, kuri visiem patīk, kurus apbrīno, un sāk ciest no paša iedomātiem “defektiem”. Tāpēc vecākiem ir ļoti būtiski iemācīties jebkādu kritiku bērna virzienā vērst pret viņa kļūdainajām darbībām, nevis uz viņu personīgi un salīdzināt tikai paša bērna pieredzi - kāds tu biji un kāds tu kļūsti.

Ja bērnam netiek veltīts pietiekami daudz uzmanības, netiek teikts, cik viņš ir īpašs, cik ļoti  vecāki viņu mīl, tad bērnā parādās bailes par to, ka viņu nemīl, un tad bērns neapzināti sāk meklēt šo mīlestību - vai nu mēģinot visādā iespējamā veidā izdabāt vecākiem visu laiku pierādot, uz ko viņš ir spējīgs, vai nu meklējot jauniešu kompānijas (visbiežāk nelabvēlīgas), kurās jūtas piederīgs, “savējais”, vai atrodot autoritātes, kuras pavisam nelīdzinās vecākiem un tā tālāk. Pieaugušajā dzīvē tas izpaužas ar to, ka bērns visu laiku mēģina pierādīt sev un citiem, ka ir mīlestības vērts, un tad bieži nonāk traumējošās attiecībās ģimenē, darba kolektīvā, sabiedrībā kopumā.

Ja apvieno pamata iemeslus, tad varētu teikt, ka visbiežākie cēloņi zemajai pašapziņai un zemajam pašvērtējumam ir negatīva attieksme, uzskati, principi un vērtības, kas aizgūti no vecākiem vai aizbildņiem, negatīva, pārlieku uzspiedoša audzināšana ar uzsvaru uz vainas un mazvērtības sajūtu un paša cilvēka kļūdas un neveiksmes, kas iegūtas jau skolas gados skolotāju un klasesbiedru maldīgu, nepareizu priekšstatu rezultātā.

Pieaugušajā dzīvē cilvēkiem ar zemu pašvērtējumu raksturīgas šādas pazīmes: neizlēmība, izlikšanās, izvairīšanās no uzslavām un komplimentiem, grūtības atrasties sabiedrībā, viņi viegli padodas un piekāpjas, palīdzību lūdz ļoti pazemīgi, neizvirza augstus mērķus, pastāvīgi salīdzina sevi, aizliedz sev būt patiesi laimīgiem.

Kā lai tiek ar to galā? Kā paaugstināt zemo pašapziņu un pašvērtējumu? Ir dažādas tehnikas, kā sev palīdzēt, padalīšos ar dažām:

1) Pozitīva saruna ar sevi

Katru rītu sāc ar pozitīvu sarunu ar sevi, vēl gultā guļot vai pienākot pie spoguļa. Pasaki sev paldies par jaunu dienu, novēli sev labas lietas, apsoli sev, ka šodien rūpēsies par sevi, savu labsajūtu, ka mācīsies sevi mīlēt vēl vairāk. Un noteikti arī vakarā pabeidz dienu ar pateicību sev par visu, kas izdevies, ko apguvi, arī kā mācības, par iespēju dzīvot arvien labāku dzīvi.

2) Transformē savas negatīvās domas par sevi

Tad, kad iezogas kāda negatīvā doma par sevi, nedzen to projām, bet tieši otrādi - mazliet apstādini sevi, apzinies šo domu, paskaties, kāpēc tu šobrīd izvēlies par sevi domāt slikti, un samaini šo negatīvo domu par sevi uz kaut ko labu. Piemēram, neizdevās aizstāvēt savu viedokli kādā darba jautājumā, iezogas doma: “Ak, es taču neko neprotu!” Apzinies šo domu. Un tad saki sev: “Jā, man neizdevās ar pirmo reizi savu viedokli aizstāvēt konstruktīvi, bet cik labi ir tas, ka šoreiz es jau vismaz to sāku darīt, jo iepriekš pat nemēģināju! Esmu malacis!”

3) Sevis slavēšanas liste

Paņem lapu un saraksti četras lietas par sevi: a) kādas ir manas stiprās puses, kompetences, prasmes, īpašības, kas man labi padodas; b) kādi ir mani sasniegumi (lieli, mazi, pat šķietami nebūtiski); c) kas man sevī patīk; d) ko citi labu saka par mani, par ko man citi cilvēki pateicas. Un šo lapu pieliec kaut kur redzamā vietā, lai ik pa laikam to pārlasītu, un droši arī papildini to.

4) Ņem no citiem labo

Kad kārtējo reizi sevi salīdzināsi ar kādu, noskaidro, kā šis cilvēks to ir sasniedzis, ko tieši viņš dara, lai, piemēram, būtu vesels, ceļotu, būtu enerģisks katru rītu un tā tālāk. Un sāc ieviest savā dzīvē šos vērtīgos ieradumus, pat ja tas būs tikai viens mazs solītis uz priekšu.

5) Uzmanība sev

Ļoti svarīgi ir biežāk pievērst sev uzmanību - kārtīgi ģērbties, rūpēties par savu higiēnu, vismaz ik pa laikam atļauties sev nopirkt kaut ko jaunu, ko vēlies. Rūpējoties par sevi, mēs attīstām mīlestību pret sevi.

6) Atrodi savu speciālistu

Bērnības “traumatisko” pieredzi ir būtiski pārstrādāt ar speciālistu - terapeitu, psihologu, kouču, cilvēku, kurš tev palīdzēs dziedināt iekšējās sāpes uz visiem laikiem, lai vari atļaut sev mainīt uzvedību, domas, jūtas pret sevi un visu pasauli.

7) Sabiedrības maiņa

Izvērtē, kādi cilvēki ir tev apkārt. Ar tiem, kuri tevi nenovērtē vai pazemina tavu pašvērtējumu, tiecies retāk, tikai uz īsu brīdi vai pārstāj vispār tikties. Un atrodi kaut vienu cilvēku, bet vislabāk kādu cilvēku grupiņu, kuri atbalsta, no sirds interesējas par tevi un tavu izaugsmi, ir laimīgi un kuri nodos arī tev šo enerģijas lādiņu.

8) Viss jaunais izraisa zinātkāri par pasauli

Regulāri apgūsti jaunas prasmes, iegūsti jaunas zināšanas, klausies vērtīgu informāciju. “Atslēdz sevi” no TV ziņām un negatīviem komentāriem portālos! Izvēlies cilvēkus, kuriem sekot, kurus klausīties un skatīties, grāmatas, kuras iedvesmo un maina tevi katru dienu - tikai uz augšu!

Atceries, ka pašapziņas un pašvērtējuma paaugstināšana sākas ar lēmumu, ka tiešām vēlies to

izdarīt, un ar konkrētām darbībām rezultāta virzienā. Es ticu tev - tu to vari paveikt!


Raksta autore: Daina Einberga

Koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

Pavadone, kas ved cilvēkus uz laimīgāku, veselīgāku, bagātāku un apzinātāku dzīvi

@DainasPasaule / www.einberga.com

Citi Raksti