Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Sievietes pašvērtējums ir ļoti smalks, vērtīgs un nozīmīgs. Tas ietekmē pašapziņu un turpmākās dzīves kvalitāti. Pašvērtējuma celšana nav viegls uzdevums un daudzi psihologi ir vienisprātis, ka labāk un lētāk ir to nenovērtēt par zemu. šajā rakstā mēs detalizēti analizēsim zema pašvērtējuma cēloņus un to, kā šis stāvoklis ietekmē dzīves partnera izvēli, kā arī izskatīsim efektīvākos veidus, kā palīdzēt sievietēm paaugstināt savas personības nozīmi un kļūt pašpārliecinātākām. Par visu pēc kārtas.

MenuAttiecību mentore: Zane Ozoliņa

Zema pašvērtējuma iemesli

Ja mēs ņemam vērā pašvērtējuma definīciju, tad kopumā tas ir cilvēka priekšstats par sevi: īpašību un uzvedības novērtējums, priekšstats par viņa nozīmi šajā pasaulē.

Pašvērtējums veidojas bērnībā un tā veidošanās process sievietēm un vīriešiem ir atšķirīgs. Cilvēces daiļajām pārstāvēm priekšstatiem par sevi ir spoguļa raksturs. Tas nozīmē, ka sievietes pašvērtējumu veido apkārtējo cilvēku attieksme. Ja meitene dzird no vecākiem un tuviem cilvēkiem, ka viņa ir stulba, neglīta, slikti uzvedas, ja viņa dzird par sevi nelabvēlīgus salīdzinājumus: “Re - Maijiņa Kalniņiem ir zelts! Un tu pat nevari iemācīties dzejoļa pantu! Tu vienmēr visu sabojā! Tev nevar neko uzticēt!”, tad tas viss nogulsnējas meitenes prātā un veido mazvērtības kompleksu, un mazina viņas nozīmi pašai savās acīs.

Ja mēs turpinām par bērnības periodu, ir dažas galvenās vecāku kļūdas, kas izraisa zemu pašvērtējumu meitenei:

  • beznosacījuma mīlestības trūkums: “Es mīlu tevi par to, kas tu esi un kāda tu esi”;
  • salīdzinājums ar citiem bērniem, kas nenāk par labu meitenei: “Anna ir gudrāka”, “Linda ir skaistāka, paklausīgāka” utt.;
  • kritika, kas vērsta uz bērnu, viņa uzvedību, īpašībām, izskatu, “slikta gaume”, “sliktas manieres, atzīmes skolā”, “meitenes tā neuzvedas”, “tā neģērbjas un nekrāsojas”;
  • savu ideju uzspiešana meitenei par to, “kur viņai jāmācās”, “ar ko viņai jāprecas”;
  • viena no vecākiem emocionāls aukstums (pieķeršanās, aprūpes trūkums, fiziskās un emocionālās mīlestības izpausmes - apskāvieni, skūpsti, bērna vajadzību un vēlmju apmierināšana, atbalsts un ticība bērnam);
  • vēlme saskatīt meitenē sevis un ģimenes dinastijas turpinājumu: “Tev jābūt zobārstei,
  • ginekoloģei, patoloģei astotajā paaudzē”; -vecāku neveiksmju un nepiepildīto vēlmju kompensēšana. Tajā ietilpst pulciņi, sports, izglītības iestādes - viss, par ko sapņoja vecāki; -meitenes virzīšana sportā un orientēšana uz sasniegumiem, “ātrāk, augstāk, stiprāk”. Meitenes pieteikšana visās olimpiādēs un konkursos.

Balstoties uz vecāku rīcības vai bezdarbības piemēru, meitene apgūst divas uzvedības stratēģijas, kuras pēc tam realizē savā dzīvē:

  • esmu slikta un mīlestības necienīga;
  • tu nevari mani mīlēt tāpat vien - mīlestība ir jānopelna.

šādi uzskati ļoti ietekmē turpmāko meitenes dzīvi. Viņai ir grūti izvirzīt mērķus un tos sasniegt. Viņa pastāvīgi šaubās par savām spējām un par to, vai ir cienīga kaut ko vēlēties un iegūt. Viņa nezina un neizprot savas vajadzības, jo jau no dzimšanas viņas vecāki vienmēr zināja, “kas ir vislabāk”, apspiežot viņas vēlmes un iznīcinot sapņus.

Likumsakarīgi, ka arī turpmākajā dzīvē sieviete turpina sabiedrībā meklēt apstiprinājumu savai nozīmei, lai paaugstinātu savu pašvērtējumu. Un šeit viss ir atkarīgs no vides kvalitātes, kurā sieviete atrodas un kuru viņa veido ap sevi. Diemžēl ne visās acīs viņa izlasa viņai adresētu apbrīnu. Tas nepaaugstina, gluži pretēji, pazemina viņas personīgo nozīmīgumu.

Zema pašvērtējuma pazīmes

Lai paaugstinātu pašvērtējumu, ir būtiski veikt diagnostiku, t.i., saprast, ka problēmas, kas pastāv tavā dzīvē, un slikta attieksme nerodas tāpat vien, un ir saistītas, pirmkārt, ar tavu attieksmi pašai pret sevi.

To izdarīt palīdzēs šādi punkti, uz kuriem iesaku atbildēt godīgi:

  1. Nespēja atteikt. Tev ir grūti pateikt “nē” vai kādam kaut ko atteikt. Tevi noslogo darbā, tu veic uzdevumus savā un vēl kāda vietā. Tu palīdzi radiem un draugiem pārvākties, veikt remontdarbus, aizdod naudu, rūpējies par bērniem utt. Tu nogursti, negribi to darīt, bet vainas sajūta neļauj atteikties.
  2. Kritiska attieksme pret savu izskatu vai kautrīgumu. Kaut kas tevi vienmēr neapmierina: deguns, lūpas, krūtis, svars, seja, augums. Tu esi pastāvīga kosmetologa un plastikas ķirurga kliente (vai sapņo par to un krāj naudu).
  3. Bailes izpaust savu viedokli un izteikt vēlmes. Kompānijās tu bieži sēdi malā un izvēlies vienkārši klausīties. Tu runā tikai izņēmuma gadījumos vai arī tad, kad tev to lūdz. Jūties neveikli sanāksmēs un konferencēs. Gaidāmās izteikšanās publiski rada trīci, satraukumu vai paniskas šausmas.
  4. Bezatbildība. Tieši tā! Tas ir, darbā un draugu priekšā tu vienmēr esi gatava palīdzēt un esi pārmērīgi atbildīga. Kas attiecas uz tavu dzīvi, tu izrādi pilnīgu bezatbildību, ļaujot citiem cilvēkiem un situācijām to ietekmēt un izšķirt tavu likteni. Sliktākais ir tas, ka visbiežāk tu ļauj to iznīcināt! Un tu neko nedari, lai apturētu šo procesu un teiktu: “Stop! Pietiek! Savāc savas mantas un ej ārā!”
  5. Upurēšanās un sevis šaustīšana. Tu jūties vainīga par visu, kas notiek tavā dzīvē un pasaulē. Ne tā paskatījies, ne to uzvilki mugurā utt. Tu domā, ka esi pelnījusi visus pazemojumus un apvainojumus, ko saņem. Un, pats galvenais, tu tos paciet un esi ar tiem samierinājusies.
  6. Nespēja pieņemt komplimentus. Tu jūties neērti un apmulsusi, kad dzirdi uzslavas darbā vai komplimentus saistībā ar tavu izskatu. Tu netici un centies attaisnoties, sakot, ka “tas nav mans nopelns”, “šī ir veca kleita”, “es vienkārši tikko izmazgāju matus” utt.
  7. šaubas. Tu šaubies par savu izskatu un panākumiem. Netici, ka dzīvē vari sasniegt kaut ko tādu, kas ir uzmanības vērts, un ka tevi var mīlēt tikai par to, ka esi. Tev ir grūti pieņemt lēmumu kafejnīcā, veicot pasūtījumu, vai veikalā, izvēloties tērpu. Tu lūdz citiem tev palīdzēt. Un, tad kad esi izdarījusi pirkumu, tu to nožēlo vai šaubies par tā pareizību un lietderību.
  8. Personīgā viedokļa trūkums. Tev ir vieglāk, ja kāds pieņem lēmumu un izdara izvēli tavā vietā. Tu uztici atbildību citiem cilvēkiem, jo uzskati, ka viņi zina vislabāk. Tu domā, ka neko nezini, nesaproti un noteikti pieļausi kļūdu. Tu esi pasīva darbā un bez iniciatīvas. Baidies paust savu viedokli. Darbā tev ir vieglāk ļaut plūkt laurus citam cilvēkam kā atzīt, ka šī ideja ir tava. Attiecībās tu klusē un ciet. Tev ir grūti apzināties savas vēlmes un, ja arī tas izdodas, tu par šīm vēlmēm nerunā.
  9. Sāpīga attieksme pret kritiku. Dzirdot aizrādījumus par savu darbu vai izskatu, kļūst vēl sāpīgāk, jo caur tiem tu saņem apstiprinājumu tam, ka neesi derīga. Tajā mirklī tas ir aizvainojoši līdz asarām, gribas sarauties kamolā un paslēpties no visiem.
  10. Perfekcionisms un paaugstinātas prasības pret sevi. Tu pērc bezgalīgu daudzumu grāmatu, piedalies vairākos koučinga maratonos, pieraksties uz visa veida kursiem, iegūsti otro un trešo izglītību. Tu uzstādi sarežģītus, nogurdinošus mērķus, izvirzi sev augstas prasības. Tev ir pastāvīga vēlme kaut ko mainīt un mūžīga vēlme zaudēt svaru. Tu noved savas darbības līdz rūpīgai precizitātei un savus mērķus līdz absurdam.

Kādus vīriešus izvēlas sievietes ar zemu pašvērtējumu

Dabiski, ka tad, kad sieviete neuzskata sevi par mīlestības un cieņas vērtu, viņa attiecīgi savā dzīvē piesaista vīriešus, kuri viņu nenovērtē. Neapzināti viņa atkārto bērnībā apgūtos sāpīgos scenārijus. Galu galā, ja tuvākie cilvēki saka, ka viņa ir resna, muļķe un viņu nav, par ko mīlēt, ko viņa var gaidīt?

Sieviete sagaida līdzīgu uzvedību no sava “mīļotā vīrieša”, jo viņa nav iepazinusi citādāku attieksmi pret sevi. Viņa atrodas upura pozīcijā un piesaista sev atbilstošos tēlus - agresorus, varmākas un manipulatorus. šī ir kontrolējošo, vareno, nežēlīgo vīriešu kategorija, kuri pazemo, apvaino, krāpj, sit savas sievietes. Un te nav iespējas nekādai pašvērtējuma celšanai! Tirāns dara visu, lai viņa upuris būtu pilnīgā pakļautībā un pārliecībā, ka viņai ir tāds liktenis un pie visa ir vainīga tikai viņa pati. Pilnīga pazemība un neapšaubāma paklausība savam saimniekam. Dabiski, ka sieviete, atrodoties tik zombētā stāvoklī, neuzdrošinās runāt vai, vēl jo vairāk, aiziet no “sava mīļotā”.

Kā celt pašvērtējumu un pārliecību sevī

Tagad apskatīsim rekomendācijas, kuru īstenošana sniegs tev pārliecību, savas vērtības un nozīmes sajūtu.

Netaupi uz sevi

Kā rakstīja Remarks: “Sieviete, kura taupa uz sevi, vīrietī modina vienīgo vēlmi - ietaupīt uz viņu.” Sasitam savu “cūciņu” un dodamies iepirkties, uz spa procedūrām, veidojam matus un manikīru, staigājam jaunos apavos un tērpjamies skaistā apakšveļā.

Klausies savās vēlmēs

Pirms kaut ko dari, uzdod sev jautājumu, “vai es to gribu?” “Vai es to daru tādēļ, ka to gribu, nevis tādēļ, ka to vajag?” Sāc no rīta. Dodoties brokastīs, ieklausies sevī, izslēdzot prātu un pretjautājumus no sērijas, “kas ir ledusskapī?”, “vai tas ir veselīgi?”, “vai tas mani padara apaļīgu?” utt.

Piepildi savus sapņus

Apsēdies un izveido sarakstu ar lietām, ko gribēji darīt, bet kuras neļāva tavi vecāki, vīrietis un citi laipni cilvēki. Varbūt bērnībā tu gribēji mācīties balles dejas, bet tētis tevi aizveda uz boksu. Tu vienmēr sapņoji par gariem matiem un mamma nogrieza zēngalviņu. Vai varbūt tev joprojām nav caurdurtas ausis? Tagad ir laiks atcerēties visu un sākt to realizēt.

Nesalīdzini sevi ar citiem

Mēs visi esam unikāli. Tāpēc nav jēgas salīdzināt sevi ar kādu citu. Katram savs stāsts, pieredze un ceļš. Tu vari salīdzināt sevi tikai ar sevi, lai saprastu, cik daudz laimīgāka esi šodien nekā vakar. Un kas šodien jāizdara, lai rīt laimes sajūta pastiprinās.

Nekritizē, bet slavē sevi

Ikvienam ir tiesības kļūdīties un tu neesi izņēmums. Kritika vēl nevienam nav palīdzējusi tikt galā ar problēmām un nav devusi pārliecību par sevi. Bet uzslavas un atbalsts ir pavisam cita lieta!

Iemācies atteikt

Nekas tā neveicina pašvērtējumu, kā personīgo robežu ievērošana un spēja stingri pateikt “nē!”. Ievies sasniegumu dienasgrāmatu

Izvirzi sev mērķus un seko līdzi pozitīvajiem rezultātiem. Veikto soļu skaits, laiks, kad jāceļas vai jāiet gulēt, izdzertā šķidruma daudzums, jauna maltīte, ko pagatavoji, vai sakārtots drēbju skapis, ķīniešu valodas kursi vai izpletņlēkšana. Starp citu, pašvērtējuma paaugstināšana var kļūt par izcilu mērķi un katras rekomendācijas īstenošana papildinās sasniegumu dienasgrāmatu ar jaunu punktu un tuvinās tevi vēlamajam.

Mīļās, skaistās meitenes un sievietes, mīliet, novērtējiet un rūpējieties par sevi! Uzņemieties atbildību par savu dzīvi! Un esiet laimīgas! Tieši tāpēc jūs nācāt šajā pasaulē!

Raksta autore: Zane Ozoliņa

Citi Raksti