Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

ZOBU ESTĒTIKA – VESELĪGAI PAŠAPZIŅAI

ZOBU ESTĒTIKA – VESELĪGAI PAŠAPZIŅAI

Zināms, ka pašapziņa ir viens no lielākajiem pievilcības faktoriem. Starojošs un pašpārliecināts cilvēks jūtas brīvi un nepiespiesti saziņā ar citiem, neslēpj savu smaidu un emocijas. Svarīga ir ne tikai zobu, bet kopējā smaida estētika. Smaidam būtu jābūt harmoniskam, tādam, kas piestāv cilvēka sejai, un to padara gaišāku un pievilcīgāku, nevis pretēji. Tieši zobi ir ļoti nozīmīga smaida sastāvdaļa. Ja nav izdevies savu smaidu savest kārtībā jau iepriekš, tad nozīmīgu notikumu tuvošanās var būt laba motivācija nevilcināties.

LĪGAVĀM sadarbībā ar zobārstniecību Dental Art apkopoja svarīgāko, kas tev jāzina par zobu estētiku - kas to ietekmē, un kā padarīt smaidu žilbinošu veselīgai pašapziņai. Konsultē klīnikas Dental Art zobārste Baiba Ņikiforova.

zobu estetika
Dental Art zobārste: BAIBA ŅIKIFOROVA

Kādēļ ir svarīgi domāt par priekšzobu estētikas atjaunošanu?

Piekritīsiet, ka redzot patīkamu cilvēku, kuram pasmaidot, parādās trūkstošs priekšzobs vai lieli melni kariozi defekti, tas rada disharmoniju sejā. Veselīgs smaids dod cilvēkam pārliecību par sevi. Tas ir ļoti nozīmīgs socializēšanās faktors - cilvēks nemulst, var brīvi komunicēt, var pilnvērtīgi iesaistīties sarunā, neaizsedzot muti, cilvēkam nav jākoncentrējas uz savu izskatu, bet uz saturu.

zobu estetika

Ļoti bieži cilvēki izvēlas savu smaida estētiku uzlabot tieši pirms lieliem un nozīmīgiem dzīves notikumiem, piemēram, kāzām, lielām  jubilejām, stājoties jaunā darbā vai uzstājoties auditorijas priekšā.

šie ir lieli stimulanti,  īpaši vīriešiem.

zobu estetika

Galvenie iemesli, kādēļ zobi kļūst estētiski nepievilcīgi?

Zobu estētikas zaudēšanas iemesli varbūt gan iegūti, gan iedzimti. Kā biežākais iedzimtais iemesls ir ortodontiskas problēmas, zobu saspiestība vai tieši otrādi - lielas spraugas starp tiem, nepareizs sakodiens un citi.

Visbiežāk cilvēki griežas pie zobārsta tieši iegūto iemeslu dēļ. Tie ir kariozi zobi, trūkstoši zobi, nekvalitatīva zoba restaurācija, erozija, arī zobi, kas ir savu apjomu zaudējuši - gan fizioloģiski nodiluši (ar vecumu), gan patoloģiski, piemēram, bruksisms jeb zobu griešana, kas mūsdienās ir bieži sastopama problēma. Tā visbiežāk izpaužas naktīs, stresa un trauksmes situācijās vai pie lielas fiziskas slodzes. To ietekmē arī medikamentu lietošana, piemēram,  antidepresanti. Arī pārmērīga alkohola un kofeīna lietošana, un smēķēšana.

zobu estetika

Patoloģisks zobu nodilums var veidoties arī ārējas mehāniskas berzes rezultātā, piemēram, nepareizi tīrot zobus. Var veidoties ķīļveida defekti, atsegti zobu kakliņi, kas padara zobus jutīgus.

Zobu jutīgumu var izraisīt arī zobu erozija, kas var rasties diētas rezultātā, lietojot pārtiku vai dzērienus ar augstu skābju saturu. Piemēram, dzerot gāzētus dzērienus, citronūdeni, lietojot dažādus medikamentus. Zobu erozija var rasties arī citas veselības problēmas, piemēram, kuņģa skābes atviļņa gadījumā.

Higiēnas un diētas paradumu rezultātā parasti notiek zoba krāsas izmaiņas jeb dzeltēšana. Visbiežākie iemesli tam ir kafijas, tējas, sarkanvīna lietošana, smēķēšana un citi ieradumi.

zobu estetika

Kā atjaunot priekšzobu estētiku?

Priekšzobu estētiskie risinājumi ir atkarīgi no esošo zobu sākotnējās situācijas.

Ja zobi ir taisni, veseli, nav zaudējuši savu apjomu (nav bruksisma), bet tikai neapmierina zobu krāsa, tad risinājums var būt balināšana.

Ja zobiem ir kāds neliels defekts, mazi kariozi defekti, erozijas, nolauzts zoba stūris, vai diastēma (sprauga starp priekšzobiem), tad restaurācijas ar kompozīta plombējamo materiālu ir lielisks risinājums.

zobu estetika

Viens no risinājumiem var būs bondigs, kad pie esošā zoba tiek pievienots kompozīta materiāls un kompozīta pārklājums. Tā ir viena no zobu audus saudzējošākajām metodēm, kā uzlabot zoba estētiku, ja ir vēlme nedaudz mainīt zoba formu, proporciju, krāsu. Svarīgi saprast izmantotā materiāla īpašības, un, ja nepieciešams, atkārtot zobārsta vizītes reizi gadā, lai to nopulētu un atsvaidzinātu spīdumu. Keramika ir izcils estētiskās zobārstniecības materiāls, kas nemaina savu spožumu un krāsu, tātad neprasa papildu vizītes pie zobārsta, lai to nopulētu.

Venīri jeb porcelāna plāksnītes šobrīd ir augstākais estētikas standarts. Tām gan ir ļoti ierobežotas indikācijas. Tās izmantojamas veseliem vai ļoti maz plombētiem zobiem. Ja zobi jau iepriekš ir daudz plombēti, nedzīvi, mainījuši savu krāsu pēc ārstēšanas, tad kroņi būs piemērotākā izvēle.

zobu estetika
Dental Art zobārste: BAIBA ŅIKIFOROVA

Ja zobi ir veseli, bet šķībi, tad būtu jāveic ortodontiskā ārstēšana, lai izlīdzinātu zobu rindas, stabilizētu sakodienu. Pēc šīs ārstēšanas var izvērtēt, vai estētiku vēl nepieciešams uzlabot.

Gadījumā, ja ir fizioloģisks vai patoloģisks zobu nodilums, kura rezultātā ir zaudēts sakodiena augstums, ir jāveic pilna mutes rehabilitācija ar sakodiena celšanu, kas ietver arī priekšzobu estētikas atjaunošanu. Ja sakodiena augstuma zaudēšanas iemesls ir bruksisms, tad pacientam, lai saglabātu un uzturētu jauno zobu funkciju un estētiku, būs jālieto nakts kapes.

zobu estetika

Kur uzlabot zobu estētiku?

Lai noskaidrotu, kādas priekšzobu estētikas uzlabošanas metodes būs piemērotākās, vienmēr nepieciešams konsultēties ar profesionālu zobārstu, kam ir pieredze zobu estētikas uzlabošanā. Zobārstniecībā Dental Art strādā savas nozares profesionāļi, kas veiks izmeklēšanu, noteikts zobu estētikas zaudēšanas iemeslus un ieteiks labākos risinājumus, lai arī tavs smaids būtu žilbinošs, un tu justos brīnišķīgi katru dienu.

zobu estetika

Raksta autores: BAIBA ŅIKIFOROVA, ELISA RUDZĪTE


Lasi arī: KĀDĒĻ IR SVARĪGI PARŪPĒTIES PAR SAVIEM ZOBIEM PIRMS KĀZĀM

Citi Raksti