Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

“Vai kļūsi par manu sievu?” Gaidīts jautājums. Patiess satraukums. Īstas emocijas. Tradicionāli - arī materiāls nodoma apstiprinājums spīdīga dārgakmens veidolā. Īsta mīlestība iet roku rokā tikai ar īstu dārgakmeni? Arvien biežāk bildinājumam pāri izvēlas ētiskākos apstākļos iegūtus jeb laboratorijās audzētus briljantus, kuri kvalitātes ziņā ir līdzvērtīgi dabīgajiem, bet nenes sev līdzi smago raktuvju stāstu. Salīdzinoši zemāka cena ļauj izvēlēties arī lielāku akmeni, kas, protams, priecē.

Kāda ir atšķirība starp dabīgi iegūtu un laboratoriskos apstākļos radītu briljantu?

Apskatīsim dažus piemērus un ražotājus.

Kā atzīst paši juvelieri, pagaidām nav novērojums pieprasījuma samazinājums pēc dabīgajiem briljantiem, taču noteikti pieaugusi interese pēc laboratorijās radītajiem. Tas ir mīts, ka cilvēka radīts akmens nav īsts, ķīmiski tas neatšķiras no raktuvēs iegūtā, tam ir iespējams izcils slīpējums, turklāt krietni tīkamāka cena, kas ļauj izvēlēties lielāku, spožāku rotu. Ir pāri, kuri laulības ostā iestūrējuši jau pirms brīža, bet tagad griežas pie juvelieriem ar lūgumu nomainīt savu mazo briljantiņu pret lielāku, bet mākslīgos apstākļos izaudzētu skaistuli.

Ja pirms pirkstā gozējās viens karāts, tagad to var aizstāt ar trīs karātiem, turklāt valkāt gredzenu bez sirdsapziņas pārmetumiem par tā ieguves apstākļiem. Līdzās ētiskajiem un ilgtspējas apsvērumiem, cilvēka radīts briljants ļauj detalizēti piedalīties formas, slīpējuma, apdares un kaluma izvēlē, pielāgojot to līdz smalkākajām izsapņotajām niansēm.

Brilijanti: vrai.com

Dabīgi veidojies dimants ir cietākā zināmā substance, kas veidojusies miljoniem gadu. Kristalizētais ogleklis savas fizikālās īpašības ieguvis gan augstās temperatūras, gan spiediena iespaidā, parasti vulkānisko izvirdumu rezultātā. Mūsdienās, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, spiediena un temperatūra simulāciju iespējams radīt arī laboratorijās. Tagad cilvēks var audzēt ne tikai augļus un dārzeņus, bet arī pats savus dārgakmeņus, kuriem ir identiski ķīmiskie un optiskie parametri kā miljoniem gadu zemes dzīlēs dzimušiem līdziniekiem. Kā jau minēts, galvenā atšķirība ir humāni, ētiski ieguves apstākļi. Cilvēce dārgakmeņu raktuvēm ziedojusi par daudz dzīvību.

Protams, ja rocība ļauj un ir iespēja izsekot līdzi briljanta ieguves vēsturei, dabīgi iegūts akmens būs vērtīgāks no investīciju viedokļa, tomēr jāatceras, ka šis arguments spēkā tad, ja tiešām ir iespēja izvēlēties atbilstošu karātu daudzumu vai ir mednieka talants sadzīt pēdas retam dzeltenajam vai pat sarkanajam briljantam. Tad esat īsts gardēdis.

VRAI

Losandželosā dibinātais uzņēmums par savu misiju izvirzījis “No mining. No emissions. No guilt.” saukli jeb “Nē raktuvēm. Nē izmešiem. Nē vainas izjūtai.” Ir iespēja iegādāties gan gatavos dizainus, gan radīt savu.

Brilijanti: vrai.com

MATILDE

Zīmola misija balstīta ilgtspējīgas modes principos, nodrošinot ražošanas un piegādes caurspīdīgumu visos posmos. Juvelierizstrādājumiem tiek izmantots pārstrādāts zelts un laboratorijās audzēti dārgakmeņi.

Brilijanti: matildejewellery.com

KIMAI

Antverpenē radītais zīmols piedāvā tikai uz pasūtījumu veidotus dizainus, kas ļauj izvairīties no pārprodukcijas.

Brilijanti: kimai.com

COURBET

Franču smalkums apvienojumā ar ilgtspējīgiem risinājumiem. Zīmola sauklis “Skaistums bez labestības ir nenozīmīgs” jeb “Without goodness beauty means nothing”.

Brilijanti: en.courbet.com

QUEENSMITH

Lielbritānijā radīts zīmols, kas aicina savās darbnīcās un šovrūmos būt klātesošiem sava ilgi lolotā juvelierizstrādājuma tapšanā - no idejas līdz realizācijas brīdim.

Brilijanti: queensmith.co.uk

Lūkojot laboratorijās audzētu briljantu savam bildinājumam, ikdienas vai svētku rotām, veiciet izpēti, salīdziniet atsauksmes un, ja vien ir iespēja, apskatiet akmeņus klātienē. Tas vienmēr ļaus izdarīt gan sajūtās, gan intuīcijā balstītu izvēli.

Raksta autore: Kristīne Kutuzova

Citi Raksti